Ağaç İşleme

Abone Ol 
tarafından
70
Ağaç İşleme

Ahşap Konusunda Yaratıcı Olmak mı? Sahip olmanız gereken Temel Şeyler

Yaratıcı ağaç İşleme

Ağaç işleri birçok insan için farklı şeyler ifade edebilir. Bazıları bu aktiviteyi yaratıcılıklarını kullanmak ve aynı zamanda streslerini atmak için düşünürken, diğerleri ağaç işçiliğini ciddiye alır ve mesleği haline getirir. Ancak, ağaç işleme endüstrisinde amatör veya profesyonel olsanız da, sahip olması gereken bazı araçlara ihtiyacınız vardır.

Ağaç işleri için mevcut araçlarla bunalmış hissetmeniz kolaydır. Çeşitli ağaç işleme aletlerine çok para harcamak da kolaydır. Bununla birlikte, ağaç işleme aletlerinin maliyetli ve ayrıntılı olması gerekmez.

Temel ahşap işleri için kullanılan aletlerle başlayabilir ve aşağıdakiler gibi gelişmiş aletlere yatırım yapabilirsiniz

Ağaç işleri yaparken sahip olmanız gereken temel şeyler aşağıdadır:

Kaliteli Tezgah
Ağaç işleme uzmanlık seviyeniz ne olursa olsun, yüksek kaliteli bir tezgaha yatırım yapmak şarttır. Piyasada bir tane satın alabilir veya kontrplak ve 2×4 kullanarak kendinizinkini oluşturabilirsiniz.

Ancak, ağaç işleme deneyiminizi artırmak istiyorsanız, herhangi bir ağaç işleme projesine uygun profesyonel kalitede ve birinci sınıf kalitede bir tezgah elde etmek akıllıca bir yatırımdır.

Daire Testere

Daire testere, ağaç işleme projeleriniz için başka bir kullanışlı araçtır. Günümüz pazarında çeşitli markalar mevcuttur, ancak her birinin ortak bir özelliği vardır; bu, ahşabı kolayca kesen keskin dişlerle dolu dairesel veya yuvarlak bir bıçaktır.

Her daire testere çalıştırmak için elektrik kullanır ve farklı güç değerlerine sahiptir. Daire testerelerin çoğu, ev akımıyla çalışan kablolu aletlerdir, ancak tercihlerinize bağlı olarak düşünebileceğiniz bazı akülü daire testereler de vardır.

Birleştirici

Ağaç işleme projelerinizi marangoz olmadan yapabilmenize rağmen, ağaç işleme uzmanlığınızı yükseltmek istiyorsanız bir tanesine ihtiyacınız olacak.

Tahtanın yüzeyini düzleştirerek çalışır. Düzleştirilmiş yüzeyi birleştiricinin çitine doğru sürdüğünüzde, düz bir kenarı düzleştirir ve yüzeye doksan derece düzleştirir.

Yaratıcı Ağaç İşleme Aletleri

Keskiler
Ağaç işleme işleriniz için uygun keski setleri aldığınızdan emin olun. Piyasada farklı ebatlar mevcuttur. ¼ “ila 1/2” keski arasındaki boyutlar yeni başlayanlar için idealdir. Eğimli kenarlı tezgahlı keskiler en çok yönlü olanlardır.

Keskiler için farklı seçenekleriniz varsa, size daha iyi tutuş ve denge sağlayacak metal kapaklı ve ahşap saplı olanları seçin. Metal kapak ayrıca keskinizin tokmağın etkisine dayanmasını sağlayacaktır.

Vida Tabancası
Ağaç işleri söz konusu olduğunda, vidalar en iyi bağlantı elemanları olarak kabul edilir. Bunlar ahşabı sıkıca tutabilir, bu da çocuk sandalyesi gibi sağlam olması gereken bir şey inşa ederken yardımcı olabilir.

Standart el tornavidalarınız varsa, ahşap işleme projelerinizde size yardımcı olmak yeterlidir. Ancak, tahrik vidalarını daha basit ve daha hızlı hale getirmek istiyorsanız, birkaç vidayla uğraşırken kullanışlı olabilecek bir otomatik besleme vidası tabancasına yatırım yapabilirsiniz.

El Testereleri
Her ağaç işçisinin alet çantasında her zaman el testeresi için bir yer vardır. Hızlı kesim işleri için veya hassas ve ayrıntılı kesimlerin gerekli olduğu yerlerde kullanımı kolay ve basittir.

Bir el testeresiyle ilgili iyi olan şey, hacimli olmaması, pillerin çalışmasını gerektirmemesi ve başa çıkacak kablo olmamasıdır. Bunun dışında çok ucuz ve nereye giderseniz gidin getirebilirsiniz.

Ağaç İşleme Aletlerine Sahip Olmalı

Dekupaj testereleri
Ağaç işleme ile başlıyorsanız, iyi dekupaj testerelerine yatırım yapmalısınız. Bunlar, kılıç benzeri bıçakları nedeniyle kılıç testereleri olarak da bilinir. Bu tür elektrikli aletler, serpantin, düz veya kavisli olabilen karmaşık bir kesim yapmak için yapılır. Sadece yapbozlardaki çizgileri düşünün – dekupaj testereleri ormanları böyle kesebilir.

Dairesel testerelerin aksine dekupaj testereleri farklıdır çünkü döner bıçakları yoktur. Bir yapboz ayrıca ileri geri veya aşağı veya yukarı hareket halinde keser. Bıçaklar dişin bileşimi ve sayısı bakımından farklılık gösterir.

Ahşap dışında dekupaj testereleri plastik ve metal kesmek için de kullanışlıdır.

Çekiç
Ağaç işleri için evrensel bir çekiç yoktur. Bir marangozun pençe çekici mükemmel bir vurma aleti olabilir, ancak projeleriniz için kullanabileceğiniz başka çekiç türleri de vardır.

Ağaç İşleme Aletleri

Sonuç
Birkaç ahşap işleme projesi için ihtiyacınız olan başka araçlar da var. Deneyim ve uzmanlık düzeyinize veya ağaç işçiliğini bir hobi olarak görüp görmediğinize bağlı olarak, size en çok fayda sağlayacak araçları seçtiğinizden emin olun.

Ağaç işleme projeleriniz için faydalı olmayacak ağaç işleme aletlerine asla yatırım yapmayın. Bunlar, özellikle aracı nasıl doğru kullanacağınızı bilmiyorsanız, projelerinizde rahatsızlığa neden olabilir.

Ahşap Döşeme