Bahçe Çimi

Abone Ol 
tarafından
104
Bahçe Çimi

Sağlıksız çimlerinizi dönüştürmek için 8 adım

Çim için yeterli alana sahip şanslı birkaç kişiden biriyseniz, çim genellikle ev sahibinin gururudur, tebrikler!

Ne yazık ki, yoğun yaşamlarımız bizi bahçemize düzenli olarak bakmak için yeterli zamana bırakmayabilir. Sonuç olarak, çoğumuzun genellikle harika görünmeyen sağlıksız çimleri vardır. Öte yandan, çoğumuz çimlerimizle ilgileniyoruz, ancak yine de hasar görmüş gibi görünüyor.

Harika bir çimle büyük sorumluluklar gelir. Çimenli bir evin sahibi olarak, çimlerinizi tekrar harika yapmak sizin sorumluluğunuzdadır (ve muhtemelen tutkunuz da).

Bu nedenle, sağlıksız veya hasarlı bahçenizi yenilemek istiyorsanız, onu güzel ve bakımlı bir çime dönüştürmeniz için doğru adımlara sahibiz.

Çimlerinize bakacak zamanınız, enerjiniz, becerileriniz veya arzunuz yoksa ancak yine de gür yeşil çimen istiyorsanız, TruGreen gibi profesyonel bir çim bakım hizmeti almayı düşünün. Ve ağaç servis profesyonellerinin ağaçlarınıza bakmasını da isteyebilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

İlk olarak, Gerçek Sorunu Öğrenin

Tıpkı doktorların size tedaviyi vermeden önce hastalığınızı teşhis etmesi gibi, bahçenizi düzeltmeye çalışmadan önce bahçenizde neyin yanlış olduğunu belirlemelisiniz. Neyin yanlış olduğunu bilmiyorsanız, çimleri tamir etmek için harcadığınız zaman ve çaba boşa harcanabilir.

Bahçenizin kötü durumda olmasının birkaç nedeni vardır. Örneğin, çimlerinizin toprağı besin bakımından yüksek değilse, iyi ve tutarlı miktarda çim vermeyebilir. Benzer şekilde, çimlerinizde çimlerinizin köklerini yiyen kurtçuklar varsa, önce onlardan kurtulmanız gerekir.

Sorunu bilmeden, doğru çözümü bulamazsınız. Bu nedenle, yenilemeye çalışmadan önce çimlerinizle ilgili gerçek sorunu bulmaya çalışın.

Sıfırdan başlamak

Çimlerinizin çoğunun hasar görmesi ve yardıma çok ihtiyacı olması mümkündür. Böyle bir durumda, çimleri “düzeltmeye” çalışmak yerine sıfırdan yeni başlamak muhtemelen iyi bir fikirdir.

Bunu yapmak için içinde glifosat bulunan bir herbisit kullanabilirsiniz. Bahçenizin etrafına düzgün bir şekilde püskürtün. Bu, mevcut çimlerden veya bitki örtüsünden kurtulacak, ancak toprağa zarar vermeyecektir. Sonuç olarak, yakında çimleri yeniden büyütebileceksiniz.

Alçağı olabildiğince Kısa biçin

Glifosat herbisiti kullandıktan sonra iki hafta bekleyin ve bahçenin oturmasına izin verin. Ardından çimlerinizi alçaktan biçin ve çimi mümkün olduğunca kısa kesmeye çalışın. Bu, erozyonun oluşmamasını sağlayacak ve altında büyüyen yeni çim için ölü bitki örtüsünün güneş ışığını engellemesini önleyecektir.

Güç Tırmığı ve Kompost

Sırada, yoksa bir elektrik tırmığı satın alın veya kiralayın. Güç tırmıkları göz korkutucu görünebilir, ancak değildir.Çoğunun kullanımı çim biçme makinesi kadar kolaydır. Bıçakları tutarken dikkatli olun ve düzgün kullanmadan önce bunları nasıl ayarlayacağınızı öğrenin.

Güç tırmığını kullanırken rahat olduğunuzda, ölü bitki örtüsünü ve diğer kalıntıları tırmıklamak için kullanın. Fikir, sadece küçük bir saz tabakası tutmaktır. Ardından, toprağa kompost koymalısınız, ancak çok kalın bir tabaka olmadığından emin olmalısınız. Ardından kompostun toprağa iyice karışmasını sağlamak için toprağı tekrar tırmıklayın.

Alternatif olarak, diğer tırmık türlerini de kullanabilirsiniz, ancak dürüst olmak gerekirse, bunu yapmak çok zor ve yorucu olabilir. Bir güç tırmığı işlemi basitleştirecektir.

Bitkilere Koyma Zamanı

Tırmıktan sonra çimleri tohumlamanın zamanı geldi. Tohumun ne kadarının kullanılacağını anlamak için paketi kontrol etmelisiniz. Çok az koyarsanız, çimleriniz ince olacaktır. Ayrıca, tohumları çimlerinizin etrafına eşit şekilde yaydığınızdan emin olun.

Çimleri ekmeye alternatif olarak, tıkaç veya dal ekebilirsiniz. Bu durumda küçük delikler açın ve tapaları takın.

Çime Yeterince Su Verin

Bu adıma başlamadan önce tebrikler! En zor kısmı, dikimi tamamladınız. Ama şimdi sabır ve tutarlılık gerektiren kısmın, bakımın zamanı geldi.

Bunu yapmak için yeni yenilenmiş çimlerinizi nemli tutmanız gerekir. Ekimden sonraki ilk hafta toprağın kuru olmadığından emin olun. Bu, bitki örtüsünün büyümeye başlamasına yardımcı olacaktır. Bundan sonra nemli tutmaya devam etmelisiniz ama çok ıslak olmamalıdır. Bu aşamada günde iki kez 5 dakika sulamak yeterli olmalıdır.

Her durumda, sulamanın eşit şekilde uygulandığından emin olmalısınız. Aksi takdirde, bir noktadaki fazla su onu nemli hale getirebilir ve tohumları yıkayabilir, bu da tüm sıkı çalışmanızı mahveder ve çıplak lekelere neden olur. Sadece tutarlı olun ve çimleri eşit şekilde sulayın.

Çimleri Gübreleyin

Birkaç hafta sonra, çimlerin bir veya iki santim büyüdüğünü veya dalların yeni sürgünler gösterdiğini göreceksiniz. Bunu gördüğünüzde, bitki örtüsünün büyümesini artırmak için yeterli besin alabilmesi için gübre uygulama zamanı.

Profesyonel ipucu: Büyümeyi fark etmeden önce gübre uygulamayın. Aksi takdirde kökler ölebilir.

Yeni Çimlerinizi Biçin!

Belirtildiği gibi çimlere dikkat etmeniz şartıyla, hızlı büyüyecektir. Yeni büyümenin 3 inçlik işareti civarında, yabani otları temizlemek ve çimlerinizin düzgün büyümesine yardımcı olmak için çimlerinizi biçmelisiniz. Biçme sırasında çimlerin uzunluğunun üçte birinden fazlasını kesmemeniz önerilir.

Profesyonel ipucu: İlk kesim için çim biçme makinesinde keskin bıçaklar kullandığınızdan emin olun. Donuk bıçaklar, büyümenin ilk aşamalarında bitki örtüsüne zarar verebilir.

Son Düşünceler

Bu sekiz adımı izleyerek sağlıksız bahçenizi evinizin daha iyi görünmesini sağlayacak yemyeşil bir çime dönüştürebilirsiniz. Ancak, “sağlıksız” yollarına geri dönmemesi için çimlerinizi rutin olarak korumaya devam etmeniz gerektiğini unutmayın.