Buharlı Halı Temizleme

Abone Ol 
tarafından
51
Buharlı Halı Temizleme

Halıyı temizlemenin tüm yöntemleri eşit yapılmaz. Birçok firma halı temizliğinde geleneksel bir buharlı temizlik yöntemi kullansa da bu hem zeminlerinize hem de sağlığınıza zararlı olabilir. Bu kılavuzda, halınızı buharlı temizlemenin iyi bir halı bakım yöntemi olup olmadığını gerçekten öğreneceksiniz.

  • Buharlı Temizlik Nedir?

Soruyu cevaplamadan önce, ‘Buharlı temizlik halınız için kötü mü?’, önce buharlı temizleme işlemini tanımlamamız gerekiyor.

Henüz bilmeyenler için buharlı temizlik, çoğu halı üreticisi tarafından önerilen bir halı bakım yöntemidir. Sıcak su ekstraksiyonu olarak da adlandırılır.

Bu işlemde halıya sıcak su püskürtülür ve ardından makineye geri emilir. Ayrıca halıdaki mevcut kiri de emer. Genellikle, kir ve lekelerin giderilmesine yardımcı olmak için suya eklenen bir temizleme solüsyonu vardır.

Bu, gerçek buharlı temizleme işleminden farklı olabilir. Günümüzde buharlı temizlik teriminin, profesyonel halı temizliğinin en tipik süreci olan sıcak su ekstraksiyonu ile eşanlamlı olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir.

  • Buharlı Temizlik Halınız için Kötü mü?

Buharlı temizlik en çok tavsiye edilen halı temizleme yöntemi olsa da halıya iyi geldiğinin garantisi değildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, sadece zemine değil, sağlığınıza da zararlı olabilir. Aşağıda halı buharlı temizlemenin halınız için en iyi çözüm olmamasının beş (5) nedeni bulunmaktadır.

  • Halı Buharlı Temizliğinde Sert Kimyasallar Kullanılır

Sıcak su ekstraksiyonu gibi halı temizleme yöntemlerinin kullanılması, halılarınızın liflerini iyice temizlemek için sert kimyasalların devreye gireceği anlamına gelebilir. Bu sert kimyasallar evinizin içinde soluduğunuz havanın kalitesini düşürebilir. Sadece bu değil, alerjisi olanlar, evcil hayvanlar ve küçük çocuklar için zararlı olabilir.

  • Kuruması Saatler Alır

Buharlı temizlemenin kullanımı bol miktarda su içerir. Bu, elbette, kuruması saatler ve saatler almak anlamına gelir. Daha da kötüsü, halınızın kurumasını beklerken, saatlerce üzerine basmanıza bile izin verilmez. Bu, evde evcil hayvanlarınız veya küçük çocuklarınız varsa bunun zor olduğunu kanıtlar. Halının kurumasını beklemek için bütün gün evin dışında kalmak büyük bir rahatsızlık olabilir.

  • Daha Fazla Kir ve Toz Çekebilir

Profesyonel bir halı yıkama şirketi kiralamak veya buharlı temizleyici kiralamak, sonuçların temiz olmasını bekleyebilirsiniz. Gerçek şu ki, buharlı temizlik daha fazla kir ve toz çekebilir. Kaçınılmaz olarak, bu çok daha dağınık zeminlere yol açabilir. Ayrıca, bu aynı zamanda hasarı gidermek için çok sayıda takip temizliğine sahip olmanız gerekebileceği anlamına gelir.

  • Halı Buharlı Temizlik Atık Su Üretir

Sıcak su çekildikten sonra halılarınızın halılarınızdan emdikleri kir, bakteri ve kiri içeren çok fazla atık su oluşturması kaçınılmazdır. Su kaynağınıza veya fırtına kanalizasyonunuza girebilecek bu atık suları atmaları gerekir. Bu, halı buharlı temizlemenin en çevre dostu halı temizleme yöntemi olmadığını göstermektedir.

  • Buharlı Temizlik Halınızı ıslak Bırakacaktır

Siz veya kiraladığınız şirket çok fazla su kullanacaksınız. Buradaki fikir, halıya su buharı uygulanmasında kullanılan aletin zemin liflerinin derinliklerine inerek kiri ve kiri parçalayabilmesidir. Bu size yeni temizlenmiş bir halı bırakır.

Gerçek şu ki, halınızın buharlı temizliği onu (halıyı) ıslak bırakacaktır. Bu zamanla halıya zarar verebilir. Halınız uygun şekilde kurutulmazsa, lifleri sonunda küflenmeye ve küf oluşumuna neden olabilir – iç mekan hava kalitenizi etkilemek istemediğiniz bir şey.

  • Halınızı Ne Sıklıkla Temizlemelisiniz?

Halınızı temizlemek, çoğunlukla büyük temizlikler sırasında yapılan bir iştir. Evinizin temizliklerini, bahar temizliklerini ve periyodik derin temizliklerini yapmayı düşünün.

Bunu yapmak o kadar eğlenceli değil, yine de gerekli bir kötülük.

Evde halısı olan çoğu insan, mavi ayda bir kez halılarını temizlettirebilir. Halı temizliği sadece lekelerden kurtulmak için gerekli değildir. Halınızın temizlenmesi, halınızın görünümünü ve hissini iyileştirmede de yardımcı olabilir.

Bir halının uzun süre iyi görünmesini ve çalışmasını sağlamak için üreticiler halının en az 12 ila 18 ayda bir temizlenmesini önerir. Bu, evdeki yaya trafiğinin miktarına bağlıdır. Bu tür düzenli temizlik, kiracılığınızın sonunda tahvilinizin iade edilmesi koşuludur.

Halılarınızın uzun süre dayanmasını istiyorsanız, onlara düzgün bir şekilde baktığınızdan emin olun. Yapılması ve yapılmaması gerekenleri bildiğinizden emin olun! Halınızla tercih ettiğiniz temizlik yönteminin olası risklerinin farkında olun, çünkü bu sadece zemininizi değil, sizin veya ailenizin sağlığını da etkileyecektir. Mutlu halı yıkama.

Halı buharlı temizlik ile ilgili bu kapsamlı kılavuz, Sidney merkezli bir ev boyama şirketi olan paintmates’teki kişiler tarafından yazılmıştır.

Emlakçılık