Çatıdan Kar Temizleme

Abone Ol 
tarafından
57
Çatıdan Kar Temizleme

Buz Barajının Kaldırılması ve Güvenli Bir şekilde Nasıl Yapılacağı

Sonunda dağdaki tatil evinizi ziyaret etmek için izin aldınız, ancak bölgeye geldiğinizde çatınızın kenarında devasa bir buz sırtı ile karşılaşıyorsunuz. Buz barajını denildiği gibi terk etmek cazip gelse de çatınızda kar birikmesi uzun vadede zona yırtılması ve evinizde suyun birikmesine neden olmak gibi daha fazla soruna neden olabilir. O halde yapılacak en pratik şey buz barajını kaldırmaktır. Fakat nasıl?

İşte güvenli bir şekilde nasıl yapılacağına dair bazı ipuçları:

  • Buhar kullanın
    Buz Barajlarının Kaldırılması

Buhar, buz barajının giderilmesinde belki de en etkili ve en hızlı yöntemdir.

Bazı insanların inandığının aksine, basınçlı yıkayıcılar vapur değildir. Aslında, basınçlı yıkayıcılar çeşitli nedenlerle buz barajlarını çıkarırken kullanılmamalıdır:

Aşırı Çatı Hasarına Neden Olabilirler: Basınçlı yıkayıcılar genellikle inç kare başına 1000 ila 4000 pound (PSİ) püskürtür, bu da çatı kaplama malzemelerini tahrip edebilecek çok fazla kuvvettir.

Daha Fazla Buz Bloğu Üretirler: Basınçlı yıkayıcılar tipik olarak dakikada 3 ila 5 galon su üretir. Daha sonra çatıya püskürtülen su, mevcut buz barajını çıkarmak yerine donabilir ve daha fazla buz bloğu oluşturabilir.

Bunları Kullanan Herkes için Tehlike Oluştururlar: Basınçlı yıkayıcılar, onları buz barajlarını çıkarmak için kullanan kişilerin merdivenden veya çatıdan düşmesine neden olabilir. Bunun nedeni, tetik çekildiğinde ani patlayıcı su salınımıdır.
Bu nedenle, çatılardaki buz barajlarını temizlerken, yumuşak buhar gitmenin yoludur.

Çatılardaki buz barajlarını kaldırdığını iddia eden birçok cihaz çevrimiçi olarak 4000 dolardan daha ucuza satılsa ve bunları kendiniz kullanabilseniz de, hangi cihazın en güvenli ve en etkili olduğunu bildikleri için profesyonelleri işe almak en iyisidir. Bunun dışında profesyoneller, buz barajlarını kaldırmak için çok ihtiyaç duyulan deneyime sahiptir.

  • Çoraplarda Kalsiyum Klorür Kullanın
    Buz Barajı Temizleme Uzmanı

Kalsiyum klorür kar veya buzla temas ettiğinde, yüksek konsantrasyonda tuz içeren tuzlu su oluşturur. Tuzlu su, suyun donma noktasını düşürme yeteneğine sahip olduğundan, kalsiyum klorür genellikle kaldırımlarda ve araba yollarında donmuş buzu eritmek için kullanılır.

Bununla birlikte, buz barajlarında, buzun üzerine kalsiyum klorür serpilmez. Bunun yerine, kristalin madde uzun çorapların veya çorapların içine yerleştirilmeli ve bu tür giysilerin kenarları bir ip ile birbirine bağlanmalıdır. Bu önemlidir çünkü uzun çoraplar veya çoraplar, kalsiyum klorürü çatıda dikey bir konuma, çorapların veya çorapların kenarları kenarda asılı olacak şekilde yerleştirmenize olanak tanır.

Tuzlu su buzla reaksiyona girdiğinde çatıda dar bir kanal oluşur. Buzun erimesinin sonucu olan suyun zemine ulaşana kadar güvenli bir şekilde geçeceği yer burasıdır. Kalsiyum klorür barajı en az bir saat içinde erittiği için kalan buzu manuel olarak çıkarabilirsiniz.

  • Çatı Tabletleri Kullanın
    Buz Barajının Kaldırılması

Kalsiyum klorürü o uzun çoraplara veya çoraplara koymak, giysinin kenarlarını bir iple bağlamak ve dikey olarak konumlandırmak ve asmak için çatıya çıkmak için en az bir saatinizi harcamak istemiyorsanız, çatı tabletleri bunu eritmek için en iyi bahistir buz barajı.

Çatı tabletleri esasen tablet formunda kalsiyum klorürdür, bu da tek yapmanız gereken tabletleri çatıya atmak ve sonuçları tipik olarak bir saat veya daha fazla beklemek anlamına gelir. Genellikle, sorunlu alanın metrekaresi başına bir tablet yeterlidir.

Çatı tabletleri size en yakın hırdavatçıda kolayca bulunur. Her bir kovanın fiyatı, kovanın ağırlığına ve dolayısıyla içindeki çatı tabletlerinin sayısına bağlı olarak değişir. Örneğin 15 kiloluk bir kova yaklaşık 30 dolara mal olabilir. 35 kiloluk bir kovanın maliyeti 100 dolardan azdır.

Birkaç nedenden dolayı buz barajlarını eritirken kaya tuzu veya sodyum klorürün kalsiyum klorürün yerini alamayacağını unutmamalısınız:

Etkili Değil: Kaya tuzu buzu yalnızca 20 derece ila 32 derece Fahrenheit’te (-6,67 derece ila 0 santigrat derece) eritebilir. Kaya tuzu bundan daha soğuk hiçbir şeyi eritemez.

Kullanımı Pratik Değildir: Buz barajları litre donmuş sudan oluştuğu için erimeleri için pound kaya tuzu gerekir. Bu başlangıçtan itibaren pek pratik değil.

Yapı Malzemelerini Yok Eder: Kaya tuzu çatınızdaki tırnakları paslandırabilir ve iniş borularını, kenarları ve olukları paslandırabilir.
Sonuç:

Buz barajları herhangi bir ev sahibine baş ağrısı verebilir. Adressiz bırakılırsa, uzun vadede eve daha fazla zarar verebilir. İyi haber şu ki, buz barajlarının güvenli bir şekilde kaldırılmasının yolları var. Bu sadece sizin ve eviniz için hangisinin en uygun olduğunu seçme meselesidir.

Tabii ki, evinizi kışa hazır hale getirmek için daha iyi bir seçenek var. Bu şekilde, ilk etapta çatınızda buz barajlarının olmasını önlersiniz.

Çatı Restorasyonu