Çevre Dostu Ev

Abone Ol 
tarafından
59
Çevre Dostu Ev

Çevre dostu ev inşa ipuçları

Gezegenimiz zor durumda. Guardian , 95 ülkeden 1.360 bilim insanının desteklediği ve Dünya’daki yaşamı destekleyen doğal sistemlerin neredeyse üçte ikisinin insanlar tarafından zarar gördüğünü belirten bir raporun altını çizdi. Bir tür olan insanlık, gezegendeki diğer 10 milyon türü sistematik ve hızlı bir şekilde tehlikeye atıyor. Diğer türlere verdiğimiz zararı bir kenara bıraksak bile; insanlar çevreye zarar vererek yaşam alanımızı yok ediyorlar. Neyse ki, birçok insan felaket iklim değişikliğini durduracaksak harekete geçilmesi gerektiğini kabul etti. İnsanların çevreye yardım etmesinin birçok yolu vardır ve çevre dostu evler inşa etmek böyle bir yoldur. Yeşil evler inşa ederek, ev sahipleri gezegeni kurtarma mücadelesinde üzerlerine düşeni yapabilirler. İşte çevre dostu bir ev yaratmak için bazı inşaat gezileri.

Konumla İlgili Hususlar
Evinizi nasıl inşa ettiğiniz önemlidir, ancak evinizin konumu da çevre dostu bir ev yaratmada kilit bir faktördür.

Batıya bakan evler güneşe maruz kalma nedeniyle daha sıcak olma eğiliminde olduğundan, evinizi batıya bakacak şekilde inşa etmekten kaçının.
Deprem, kasırga veya sel bölgeleri gibi çevreye duyarlı yerlere dikkat edin. Dünyanın bazı bölgeleri doğal afetlere diğerlerinden daha yatkındır, ancak evinizi nerede inşa edeceğinize karar verirken olası hava komplikasyonlarını aklınızda bulundurun.
Toplu taşıma araçlarının ve mağazaların potansiyel ev konumunuzdan ne kadar erişilebilir olduğunu düşünün. Toplu taşıma araçlarına binmek araç emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur, ancak mağazaya yürüyebilmek de dolaşmak için çevre dostu bir yoldur.

Daha küçük daha iyidir

Daha küçük evler, inşa etmek için daha büyük evlerden daha az malzeme gerektirir. Büyük bir ev çevre dostu olsa bile gereğinden fazla malzeme kullanmak savurgan ve pahalıdır. Bir evde ne kadar alana ihtiyacınız olduğuna yakından bakın ve ihtiyacınız olandan daha büyük bir ev inşa etmeyin. Daha küçük evlerin inşa edilmesi daha çevre dostu olmasının yanı sıra, ısıtılması ve soğutulması da daha ucuzdur. İhtiyacınız kadar büyük ve daha büyük olmayan bir ev inşa etmek sadece çevre dostu değil, aynı zamanda uygun maliyetlidir.

  • Yenilenebilir Enerji
    Güneş Panelleri

Güneş panelleri, herhangi bir eve eklenebilecek en yaygın yenilenebilir enerji türlerinden biridir. Güneş panelleri, elektrik üretmek için fotovoltaik hücreler ve güneş sigortaları aracılığıyla güneşin gücünü kullanır. Bu elektrik, evinizin şebekeden çektiği elektrik miktarını azaltır ve bu da elektrik faturanızı düşürür. Evinize tamamen güneş enerjisi ile güç sağlamak ve aylık elektrik faturanızı ortadan kaldırmak mümkün olsa da, bu bir garanti değildir. Evinizin konumu ve güneş paneli sisteminizin boyutu, ne kadar elektrik üretebileceğinizi belirleyecektir. Güneş panellerinin kurulumu pahalıdır, ancak birkaç yıl sonra kendileri için ödeme yapacaklardır. Güneş panellerinin maliyetini dengelemeye yardımcı olacak devlet teşvik programları ve vergi avantajları da vardır.

  • Boşlukları Kapatın ve Yalıtın

Evin büyüklüğü ne olursa olun bir evin ısıtılması ve soğutulması, evin uygun şekilde kapatılmaması ve yalıtılmaması durumunda çok daha pahalı olacaktır. Kapı ve pencere çerçevelerinin etrafındaki küçük boşluklar, havanın evinizden sızmasına ve havanın taslak oluşturmasına izin verecektir. Kışın sıcak havanızın dışarı sızmasını veya soğuk havanın içeri sızmasını istemezsiniz. Tam tersi sorun yaz aylarında ortaya çıkar. Bir ev inşa edildikten sonra sızıntıları gidermek daha fazla çaba gerektirdiğinden, ev inşaatçılarınızın yaygın hava sızıntılarına dikkat etmesini sağlayın.

Yalıtım, evinizi doğru sıcaklıkta tutmanın bir diğer önemli faktörüdür. Isıtma ve soğutma, bir evin enerji kullanımının% 50’sini oluşturur. Uygun yalıtım, enerji tüketiminizi azaltacak ve enerji faturalarınızı düşürecektir. Sprey yalıtım köpüğü en etkili yalıtım olma eğilimindedir, ancak geleneksel fiberglas yalıtımından daha pahalıya mal olur.

  • Yapı Malzemeleri

Yapı malzemelerini seçerken, ister ahşap ister tezgah seçiyor olun, sürdürülebilir malzemelere dikkat edin. Tik ağacı, geri dönüştürülmüş veya geri kazanılmış ahşap ve sertifikalı yeşil bambu harika yapı malzemeleridir. Reçine ile birleştirilmiş geri dönüştürülmüş kağıt, mükemmel dayanıklı tezgahlar ve geri dönüştürülmüş cam karoların mutfaklarda veya banyolarda iyi çalışmasını sağlar. Bazı basit araştırmalar, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda çevre dostu yapı malzemesini ortaya çıkaracaktır.

  • Energy Star Pencereleri

Energy Star, belirli enerji verimliliği standartlarını karşılayan ürünleri belgeleyen, devlet tarafından işletilen bir programdır. Ev aletleri, yapı malzemeleri ve elektronik gibi birçok farklı ürün Energy Star sertifikalıdır. Energy Star pencereleri standart pencerelerden daha enerji verimlidir, yani evinizin kullandığı enerji miktarını azaltmaya yardımcı olurlar.

Aydınlatma
Geleneksel akkor ampuller enerji açısından verimli değildir, bu nedenle yeni bir ev için ışık seçerken LED veya CFL ampulleri seçmek daha iyi bir fikirdir. LED ve CFL ampuller önemli ölçüde daha az enerji kullanır ve akkor ampullerden çok daha uzun süre dayanır, bu da onları çevre dostu bir ev için ideal kılar. LED ve CFL ampullerin satın alınması daha pahalıdır, ancak uzun vadede önemli tasarruflar sağlarlar.

Birçok unsur çevre dostu bir ev inşa etmeye gider. Yapı malzemelerine, evin konumuna veya başka bir şeye karar vermeden önce, mevcut tüm seçenekleri araştırdığınızdan emin olmak için biraz araştırma yapın. Çevre dostu inşaat, mükemmel yeşil evi inşa edebilmeniz için bol miktarda kaynağa sahip gelişen bir endüstridir.

Evde Enerji Tasarrufu