Damla Sulama

Abone Ol 
tarafından
57
Damla Sulama

Damla sulama ve bahçeniz için en iyi nasıl çalışabilir?

Sulama verimliliğine olan talep, sulama teknolojisine önemli bir yatırım yapılmasına yol açmıştır!

Günümüzde hem sulamacılar hem de yöneticiler, zamandan, paradan ve sudan tasarruf etmenin akıllı yollarını uygulamaya inanarak sulamanın gücünü artırma ve sulamanın modernizasyonunu destekleme ihtiyacının farkındalar.

Put sulama, ‘ne zaman sulanacağı’ ve ‘ne kadar sulanacağı’ ile eş anlamlıdır, bu da toprağın özelliklerini bilmeyi, sulama programını düzenlemeyi, sulama sistemlerinin fizibilitesini analiz etmeyi ve ihtiyaca göre uygun seçimi seçmeyi önemli kılar.

Mevcut ihtiyaç, su tesislerinden sulama teknisyenlerinin su ve enerji kayıplarını en aza indirmenize ve verimi garanti etmenize yardımcı olabileceği mahsul tüketimine ve toprak özelliklerine göre ne zaman ve ne kadar sulanacağını optimize etmektir.

İlerlemeden önce, teraslar, çimler ve bahçeler için en uygun sulama sistemleri arasında mevcut olan bazı uygun seçeneklere hızlıca göz atalım.

Teras ve Bahçelere Kurulacak Verimli Sulama Sistemleri

Birkaç saksımız varsa, bir sulama kabıyla sulamak fena değil, peki ya yaklaşık 15 veya 20 veya 50 saksımız varsa? Tesisinizde bir teras veya bitkili bir bahçeniz varsa, kullandığınız sulama sistemine bağlı olarak çok fazla su tüketiminden tasarruf edebilirsiniz.

Damla sulama sistemi, en verimli olmasının yanı sıra, su tüketiminde daha fazla tasarruf sağlayan sistemdir. Damla sulama, yağmurlama sulamaya kıyasla yaklaşık% 20 tasarruf sağlayarak daha iyi su kullanımı sağlar.

Optimize edilmiş bir sulama sistemi, su tüketiminde% 50’ye varan azalma sağlayabilir. Düşük su tüketimli bahçecilik hedeflerine ulaşmak için bir sulama sistemi seçimi önemlidir. Yaygın olarak kullanılan üç sulama sistemi şunlardır:

Damla Sulama:

Saksılarınız varsa, kesinlikle en iyi sistemdir. Suyun damla damla aktığı, yaklaşık her 40 cm’den sonra delikli bir iç parçaya sahip plastik bir borudan oluşur. Buharlaşma kaybı yoktur ve yabancı ot çoğalmasını azaltır. Çok az baskı gerektirir ve montajı kolaydır.

Eksüdasyon Sulaması:

Bu sistem sürekli sıralar için idealdir. Damlama tekniğini andırır, ancak bu durumda hortuma sonsuz gözenekler sağlanır. Hortum suyla dolduğunda içindeki sıvı terlemeye başlar. Daha fazla su tasarrufu sağlayan tekniktir.

Yağmurlama Sulama:

Bu sistem geniş yeşil alana sahip bir bahçeyi sulamak için uygun olabilir. Su, küçük damlalardan oluşan bir yağmur olarak simetrik olarak dağıtılır ve çim veya benzeri alanlarda tavsiye edilir. Sulanacak arazinin yüzeyine bağlı olarak fıskiyeler (dönen ve daha geniş) veya difüzörler (sabit) kullanılabilir.

Zamanla sulama yöntemleri daha karmaşık ve verimli sistemlere dönüşmüştür. Yeni teknolojiler sayesinde, rezervuarların minimum düzeyde olduğu, ancak teknolojinin bizi doğal kaynaklarımızı sürdürmemize yardımcı olan farklı, tutarlı sistemlerle desteklediği dönemlerde.

Damla Sulama Sistemi de bunlardan biri!

Damla sulama, deliklerin valflerini açarak veya kapatarak suyun programlanan hıza göre aktığı ve düştüğü, bitkilerin dibinde bulunan küçük deliklere sahip birbirine bağlı bir dizi borudan oluşur.

Bu tip sulama sistemine genellikle sulamanın süresini ve zamanlamasını yöneten küçük bir programcı eşlik eder

Kullanım

Damla sulamanın kurulumu oldukça basittir, bu programlayıcıyı ana su girişinde ayarlamanız ve farklı tüpleri mahsulün içinden geçirmeniz gerekir. Bu yöntem sayesinde su köklerle doğrudan temas ettiğinde boşa harcanmaz, böylece sızmasını veya buharlaşmasını önler. Ayrıca çevreye yardımcı olan çok ekonomik bir seçenektir.

Bu tür bir sulama sistemi dikkatinizi çekiyorsa, bahçenizi veya çim alanınızı minimum su ve enerji kullanımıyla sulamak için bir ev damla sulama sistemi inşa etmek akıllıca bir seçimdir.

[Sulama ve su kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için USDA tarafından Su Yönetimi Uygulamaları üzerine bir yayını okumayı tercih edin].

Bitki Hareketleri

Damla Sulama Bahçeniz için Nasıl Verimli Çalışır?

Damla sulama sistemi kullanışlı, sürdürülebilir ve kurulumu kolaydır,% 40-60’a kadar su tasarrufu sağlar ve amaçlanan bahçe sonuçlarını sağlar. Bakalım evimizin yeşil ortamına nasıl fayda sağlayacaklar:

Yeterli Su Kullanımı

Modern sulama sistemleri suyu yalnızca gerektiğinde kullanır. % 40’tan% 60’a kadar su tasarrufu sağlarlar ve yamaçlarda veya akarsularda ulaşılması zor alanlara götürebilirsiniz.

Damlamalar suyu doğrudan köklere ileterek minimum akış ve buharlaşma sağlar. Su damla damla verildiğinde asla yüzeyde birikip üzerinde akamaz, bu da sadece gerekli suyu kullanır ve bitkilerin erozyondan uzak durmasına yardımcı olur.

Bu nedenle Damla Sulama, yüksek sulama verimliliğini garanti eder.

Uygun Düzenleme

Damlatıcılar, bitkiyi sulamanız gereken yerde suyun tam olarak düzenlenmesinde size yardımcı olur. Damla sulama sistemi suyu eşit ve doğrudan bitkinin köküne dağıtır, böylece daha hızlı emilir ve iyi büyür.

Ayrıca damla sulama ile sulama sistemine gübre ekleyerek bitkinizin gerekli besin ve gübrelerini yönetebilir, böylece bahçemizin verimini artırabilirsiniz. Bu süreç gübreleme olarak bilinir.

Ayrıca bu, doğrudan bitkiye su dökerek yabani otlara veda eder, bu da dolaylı olarak yabani otların sulanmasını önleyerek büyümelerini engeller.

Toprak Erozyonu Yok

Bu tip sulama sistemi, su damla damla akarken ve kontrollü bir akışta süzülme veya yüzey akışı nedeniyle topraktan toprak erozyonunu veya makro ve mikro besin maddelerinin kaybını önler.

Bitkilerin ihtiyaca göre fazla noksanlık olmadan yeterli miktarda su aldığı toprakta optimum nem seviyesi korunur.

Uyarlanabilir ve Ayarlanabilir

Damlama sistemleri zaman içinde kolayca uyarlanabilir ve değiştirilebilir ve geniş yayılsalar ancak ulaşılamasalar bile bitkileri sulamak için genişletilebilir. Yayıcılar değiştirilebilir veya çıkarılabilir ve yayıcı hatları ortadan kaldırılabilir veya yeniden konumlandırılabilir.

Böylece, her türlü meyve bahçesine ve bahçeye de uyarlanabilirler ve ister ortak ister basit bir sistem, ister en karmaşık veya profesyonel bir damlama sistemi kullanıyor olun, ihtiyaçlara göre özelleştirilebilirler.