Dikey Panjur

Abone Ol 
tarafından
51
Dikey Panjur

Dikey Panjurlar

Bir erkeğin mütevazı evi onun lüks kalesidir ve kale koruma günleri çoktan geçtiğinden, herkes evdeyken biraz mahremiyete sahip olmayı sever. Maksimum gizliliğe sahip olmanızı sağlamanın en iyi yolu, pencere uygulamaları satın almak ve kurmaktır.

Pencere tedavileri stil, şekil ve renk bakımından farklılık gösterir, ancak çoğu zaman bunlar bir tür gölge veya panjur seti şeklinde gelir. Dikey panjurlar, genellikle büyük oldukları ve çoğu geleneksel panjur veya panjurdan daha geniş bir alanı kapladıkları için, özellikle büyük “resim çerçevesi” veya cumbalı pencereler için ev sahipleri arasında popülerdir.

Burada, çoğu bugün hala piyasada bulunabilen panjurların eşsiz tarihini keşfedeceğiz.

Panjurların Tarihi

Tarih boyunca insanlar mahremiyetin yanı sıra barınaklarında da güvenlik aradılar. Başlangıçta pencereler hiç camla kaplı değildi. Havalandırma ve güneşin evin içini ısıtmasına izin vermek için kullanılan açık alanlardı. Yine de, çağlar boyunca insanlar, tozu dışarıda tutmak, hava koşullarından korumak ve güneşten gelen ısıyı azaltmak için pencereleri ve kapıları örtmek için panjurlar veya perde biçimleri kullandılar.

Birçok uzman, panjurların belki de ilk olarak Eski Mısır, İran ve Çin’de kullanıldığı konusunda hemfikirdir. Arkeolojik kazılarda, her üç kültürde de panjur için kullanıldığı düşünülen materyaller ortaya çıkarılmıştır.

En önemlisi Mısır’da ve diğer birçok çöl topluluğunda yazılı kanıtlar bulundu. Kayıt, rüzgarlı kumu dışarıda tutmak için kalın kumaş ve çarşaf şeritlerinin açıkça yapıldığını gösteriyor.

Ek olarak, çöl köylüleri, sürekli içeri üflenen toz ve kum parçacıklarını daha iyi yakalamak için bezi ıslatır veya nemlendirirdi.

1700’lü yıllara kadar en popüler panjur tarzı kullanılmaya başlandı. Bu uygulama dikey panjurların kullanımını içeriyordu, ancak en yaygın olanları jaluzilerdir.

Jaluziler

Persler Venedik’inkine benzer panjurlar kullansalar da, panjurlar italya’nın Venedik kenti yakınlarındaki Avrupa kültürüne tanıtıldığı için “Jaluziler” terimi meyve verdi. Bundan böyle, menşe yerleri burası olmasa da jaluzi oldular.

Venedik panjurlarının popülaritesi 1700’lerde Avrupa’yı sardı ve bu süre zarfında bu panjurlar çeşitli malzemelerden yapıldı, en yaygın olanı ince tahta parçalarıydı.

1841 yılına kadar Louisiana, New Orleans’tan John Hampson adında bir adam, açı kontrollü jaluziler yapan bir kordon sistemi icat etmedi. Bu yöntem, sahibinin çıtalardan geçmek istediği ışık miktarını kontrol etmesine izin verdi.

Günümüzde jaluziler, işlevsellik söz konusu olduğunda çoğunlukla değişmeden kalmaktadır, ancak şimdi ağırlıklı olarak plastikten yapılmıştır.

Bugün Panjurlar

Stilistik seçiminiz ne olursa olsun, artık tüm tercihlere uygun güzel panjurlar bulunabilir. Herhangi bir pencereye uyacak şekilde çeşitli şekil ve boyutlarda hayal edilebilecek herhangi bir renkte yapılırlar.

İster dikey, ister Roma veya Venedik, ister ahşap, plastik, suni ahşap, vinil ve hatta camı tercih edin, panjurlar her türlü malzemeden yapılabilir ve ihtiyacınız olan herhangi bir şekilde işlev görebilir.

Tek yapmanız gereken birkaç basit ölçüm yapmak ve hangi stili dahil etmek istediğinize dair bir fikir edinmek, ardından panjurlarınızı seçmek çocuk oyuncağı olmalıdır.