Doğa İle İç İçe Mekanlar

Abone Ol 
tarafından
156
Doğa İle İç İçe Mekanlar

Doğayı İç Mekana Getirmek

Çevremiz hakkında daha önce hiç bu kadar farkındalık ve gezegenin sınırlı doğal kaynakları hakkında takdir olmamıştı. Kutlama ve doğaya daha yakın olma ihtiyacı, dekordaki zevklerimiz ne olursa olsun, belki de hepimizin hemfikir olabileceği birkaç şeyden biridir. Ve doğayı eve getirmenin faydaları iyi bilinmektedir. Çok çeşitli dekoratif seçenekler sunmanın yanı sıra sakinleştirici etkileri de iyi bilinmektedir. Doğal yüzeyler, duvar karoları, mobilya elemanları veya dekoratif objeler olsun, her bütçeye uygun bir seçenek var. Aşağıda, taze kesilmiş çiçekleri olan bir vazodan doğal duvar kaplamalarına ve döşemelere kadar her şeyi doğayı iç mekana getirmenin bazı yollarına bakıyoruz.

  • Duvar Kaplama ve Döşeme için Doğal Yüzeyler
    Ahşap Efektli Duvar Karoları

Evde doğal ahşap döşeme seçme eğilimi, sıcak ve saran ambiyanslar yaratabilecek tek organik malzeme değildir. Kereste gibi, iç mekanlar için farklı taş türleri kullanmak da iç mekan ile dış mekan arasında bir bağlantı oluşturabilir. Ve sonra dünya tarafından sağlanan doğal olarak oluşan elementlerden elde edilen metal, kumaş, cam ve tuğla gibi malzemeler var. Yaşam alanlarımızı dekore etmek için kullanıldığında, bu malzemeler onları manipüle eden ve şekillendiren yetenekli el sanatları aracılığıyla bizi Doğa Ana’ya geri bağlar. Benzer şekilde, seramik karolar doğal elementlerden elde edilir ve ahşap, metal, kum ve su gibi organik malzemeleri uyandırmak için ifade edilebilir. Doğanın ham ve işlenmiş yüzeylerinden ilham almak için bu doğal duvar karolarına bir göz atın.

İpucu: Seramik karolar, özellikli duvarlar ve paneller oluşturmak için oturma odalarında da kullanılabilir. Görsel kontrast ve ilgi sağlamak için dokulu ve pürüzsüz karoları birleştirin.

  • Doğal ışık

Bazı tasarım profesyonelleri için doğal ışığı olmayan bir oda yaşanabilir sayılmaz. Bu nedenle pencereler, bir ‘yaşam’ alanı yaratmak için gereklidir. Açıkları parlak renklerle boyayarak ışığı en üst düzeye çıkarın, engellerden kaçının ve mümkünse havalandırma için bir açıklık bölümü ekleyin.

İpucu: Doğal ışığı artırmak için pencerenin karşısındaki duvara bir ayna yerleştirin.

Aksesuarlar ve Mutfak Eşyaları için İşlenmemiş Malzemeler
Endüstriyel Tarz Dekor

Evin aksesuarları ve eşyaları da doğayı günlük hayatımızda dokunduğumuz ve kullandığımız şeylerle tanıştırmanın harika bir yoludur. Toprak sofra takımları, kamış sepetleri, oyma ahşap kaseler, kamış abajurları, acele veya espartodan yapılmış paspaslar, kenevir kumaşlar vb. Gibi unsurlar. Sadece bakmak güzel olmakla kalmaz, çoğu durumda doğal elementlerin parfümünü de eve sokar.

İpucu: Hasır mobilyalar sadece kış bahçeleri veya teraslarla sınırlı kalmamalı, oturma odalarında yemek sandalyeleri ve yan masalar olarak da kullanılabilir.

  • Bitkiler Ve Çiçekler

Doğayı ev dekoruna getirmenin en çağrıştırıcı yollarından biri bitki ve kesme çiçek kullanımıdır. Bitkiler canlı unsurlardır ve nemli koşulları seven bitkilerin gelişeceği banyo da dahil olmak üzere evdeki herhangi bir oda için uygundur. Mutfak tezgahı için bir bitki bahçesi hem dekoratif hem de pratiktir. Oturma odaları ise süs seramik yetiştiricilerinde geniş yapraklı avuç içi ve eğrelti otlarını barındırabilir.

İpucu: Taze kesilmiş çiçekler, odaların en çıkmazına bir tutam renk ve lezzet katacaktır.