Engelliler İçin Ev

Abone Ol 
tarafından
40
Engelliler İçin Ev

Ebeveyninizin Evini Yeniden Tasarlamak

Engelli Erişimine Uygun Ev

Bir ebeveynin evini engelli erişimine uygun olacak şekilde yeniden tasarlamak çok göz korkutucu bir iş olabilir. Yaşlılar zaten çok savunmasızdır ve kendilerini en güvende hissettikleri yer, yaşamları boyunca yaşadıkları evdir. Bu nedenle, evi yeniden tasarlama zamanı geldiğinde, onların güvenliği ve refahı için önemli olan şeyleri akılda tutmaya çalışın.

Endişelenilmesi gereken bir numaralı şey, evin bir kıdemli için düşme veya bir şeye takılma korkusu olmadan dolaşması için güvenli olduğundan emin olmaktır. Kapıların tekerlekli sandalyenin geçebileceği kadar geniş olduğundan emin olun. Ebeveynler tekerlekli sandalyeye bağlı olmasa bile, bir kez yeniden şekillendikten sonra, sadece geleceği göz önünde bulundurarak inşa etmek mantıklıdır. Tezgahı alçaltmak ve ışık anahtarlarını aydınlatmak, günlük rutinlerini çok daha kolay hale getirmede çok ileri gidebilir.

Evdeki en önemli oda banyodur. En çok düşmenin gerçekleştiği odadır ve güvenli olması gerekir. Bunun için birçok ekipman parçası yapılmıştır ve kurulumu oldukça basittir. Çoğu zaman tuvaletten kalkıp çıkmak çok zor olabilir. Bunun için ya birkaç santim yükseklik veren, bir kıdemli için çok daha kolay hale getiren klozet yükselticileri ya da hastaya yukarı ve aşağı kalkarken bir şeye tutunma yeteneği veren bir dizi ray vardır.

Banyonun kendisi için, duşun yanı sıra tutma çubukları da monte edilmelidir. Kaymaz paspaslar da mükemmel bir fikirdir. Yaşlıların hareketlilikle ilgili sorunları varsa, bir transfer tezgahı çok faydalı olacaktır. Bu şekilde duşa girmeye çalışmanıza gerek yok; Bankta oturup duşa doğru kayıyorsunuz.

Yaşlı ebeveyniniz için bir ev tasarlarken akılda tutulması gereken en önemli şey, engelli erişimine uygun olması gerektiğidir. İşler ne kadar basit olursa, ailen için o kadar kolay olur.