HVAC Sistemleri

Abone Ol 
tarafından
53
HVAC Sistemleri

HVAC Sıcaklık Dengesizliklerini ve Çözümlerini Anlama

Çoğumuzun biçimlendirici yıllarımızda okulda öğrenmeyi hatırlayacağı gibi, soğuk havaya kıyasla sıcak hava yükselir. Evlerde ve HVAC sistemlerinde bu, sıcaklık açısından katlar arasında geçici dengesizliklerin olduğu ve daha yüksek katların bazen alt katlardan biraz daha sıcak olduğu anlamına gelebilir.

Ancak bazı evlerde bu tema çok şiddetli olacak ve büyük sıcaklık dengesizlikleri olacak. Bu sadece ev sakinleri için rahatsızlık ve hatta potansiyel hastalık riski taşımakla kalmaz, aynı zamanda evinizin HVAC faturasını yükseltmede de önemli bir faktör olabilir, özellikle de ortalama faturaların zaten yüksek olduğu bir eyalette yaşıyorsanız. İşte büyük sıcaklık dengesizliklerindeki olası suçlulardan bazıları, ayrıca siz veya HVAC profesyonellerinin onlar hakkında neler yapabileceği.

  • Klima Sorunları ve Çözümleri

Bir evdeki katlar arasındaki sıcaklık dengesizliklerinin en yaygın tek nedeni, klimanın en yüksek kapasitede çalışmaması sorunudur. Klimanıza en az 15 yıldır sahipseniz ve özellikle 20 yıla yaklaşıyorsa, iyi bir şans var, zamanla yıpranıyor ve artık yazın en sıcak aylarında tüm evi düzgün bir şekilde soğutamıyor.

Diğer durumlarda, geçici AC sorunları bir endişe kaynağı olabilir. Belki tek bir bileşen arızalandı veya belki de filtreniz yeterince yakın zamanda değiştirilmedi, sistemi tıkadı ve üretimi yavaşlattı. Her iki durumda da, HVAC uzmanları onarım veya değiştirme ihtiyaçlarınızda size yardımcı olabilir.

  • Kanal Çalışması
    Havalandırma Tesisatı

Üst katların alt katlara göre daha sıcak olmasının bir diğer yaygın nedeni, havanın daha yüksek alanlar için kat etmesi gereken basit mesafedir. Klima ünitelerinin büyük çoğunluğu zemin kattadır, bu da üst kattaki alanlara ulaşmak için havanın daha ileri gitmesi gerektiği anlamına gelir. Kanallarınızda herhangi bir çatlak veya sorun varsa bu daha da zor olacaktır, bu da HVAC teknisyenleriyle düzenli kanal denetimleri planlamak için çok iyi bir nedendir.

  • Tavan Arası Endişeleri
    Tavan Arası Havalandırma

Evinizin içinde bir çatı katı varsa, muhtemelen klimalı değildir. Bu, yaz aylarında, evin diğer alanlarını, özellikle çatı katına en yakın üst katları etkileyecek kadar büyük miktarlarda ısının alanı dolduracağı anlamına gelir.

Bu nedenle çatı katı ile alt katlar arasında yalıtım hayati önem taşır. Evinizde hiç yoksa veya eksik olduğundan endişeleniyorsanız, burası hemen görülmesi gereken bir alandır.

  • Ağaçlar ve Gölge
    Günlük kabin ısıtma ve soğutma

Son olarak, burada düşünmediğiniz bir alan, gölgenin evinizin sıcaklığını nasıl etkilediğidir. Örneğin, evin dışında daha küçük ağaçlar veya çalılar bulunan mülkler için, bu öğelerin oluşturduğu gölge genellikle alt katların soğumasına yardımcı olur – ancak üst katlara ulaşacak kadar uzun değilse, bu olmaz. daha yüksek seviyelerde.

Buharlı Halı Temizleme