Mutfak Tezgahı Yenileme

Abone Ol 
tarafından
78
Mutfak Tezgahı Yenileme

Mutfak Tezgahınızı Nasıl Yenileyebilirsiniz

Mutfak tezgahlarını yenilemenin basit ve ucuz bir yolunu arıyorsanız o zaman doğru yerdesiniz! Bu makale size tezgahınızı nasıl yenileyeceğinizi ve birkaç basit adımda bir profesyonel gibi tezgah yenilemeyi nasıl yapacağınızı öğretecektir.

Laminat Tezgahı Nasıl Yenilenir

Eski laminat tezgahınız artık eskisi kadar parlak değil mi? Sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermeyin; terlemeden eski laminat tezgahı yenilemek için aşağıdaki adımları izleyin!

Yüzeyi Pürüzlendirin

Orijinal laminat yüzeyinin parlaklığını gidermek için zımpara aletleri kullanın. 60-80 kumlu zımpara kağıdına sahip bir orbital zımpara makinesi kullanırsanız daha hızlı çalışırsınız. Yüzeydeki düzensizlikleri veya zımparalamayı önlemek için hafifçe parlatın. Tozu vakumlayın ve her yüzeydeki tozu temizlemek için nemli bir bez kullanın. Plastik ve ressam bandı kullanarak lavaboyu, taban dolaplarını, zemini, yukarıdaki duvarları ve aletleri maskeleyin. Lavabonun drenajlarını tıkamamaları için kapatmayı unutmayın.

Baz Kat uygulayın

Bu adıma başlamadan önce dağıtıcıya dekoratif talaşları yerleştirin. Şimdi baz kat uygulayın ve dekoratif talaşları 20 dakika içinde uygulayın (bu, baz kat kurumadan önce sahip olduğunuz penceredir). Daha uzun tezgahlar için çiftler halinde çalışın ve tezgahı parçalara ayırın. Backsplash ve düz yüzeye sırasıyla kalın ama eşit bir taban kat uygulamak için bir fırça ve mikrofiber rulo kullanın.

Dekoratif Talaşları Uygulayın

Dekoratif talaşları tezgahın arka paneline, kenarlarına ve düz yüzeyine hızla dağıtın. Baz katın her santiminin kaplandığından emin olmak için ihtiyacınız olduğu kadar kullanın. Çok renkli cipsler muhtemelen en iyi seçimdir çünkü size dokulu bir yüzey verecektir. Açıkta kalan alanları kontrol edin ve 20 dakika geçmeden daha fazla talaş uygulayın. Tezgahın en az 12 saat kurumasını bekleyin.

Kum Ve Pürüzsüz Yeni Tezgah

Gevşek talaşları vakumlayın ve bir talaş kazıyıcı kullanarak pürüzlü kenarları yıkın. Yüzeyi, kenarları veya köşeleri oymamak için nazikçe çalışın. Kazınmış parçaları vakumlayın. Pürüzlü yüzeyleri düzeltmek için bir zımpara makinesi kullanın. Talaşları zımparalamamaya dikkat edin. Zımparalamayı tamamladığınızda talaş yüzeyi daha açık görünecektir, ancak sorun değil. Ekstra pürüzsüzlük için 120 kumlu zımpara kağıdı ve çok yumuşak bir dokunuş kullanın. Alanı vakumlayın ve nemli bir bez parçası kullanarak tozu silin.

Üst Kat uygulayın

Zımparalamadaki tüm tozu vakumlayarak başlayın ve ardından bir boya fırçası kullanarak backsplash’e eşit kalınlıkta bir son kat uygulayın. Ardından, yüksek yoğunluklu bir rulo kullanarak yüzeye ve kenarlara kalın bir kat uygulayın. Her yüzeyi örtün ve ardından bir yönü izleyerek tekrar yapın. Yeni laminata en az 4 saat dokunulmadan bırakın ve ardından plastiği ve bandı çıkarın. Yeni tezgahınız bir hafta içinde tamamen kullanıma hazır olacak.

Kuvars Tezgahı Nasıl Yenilenir

Hasarlı bir kuvars tezgah, evinizde yaşayabileceğiniz en kötü acil durum olmayabilir, ancak kesinlikle hoş değildir. Kuvars kaplama tezgahlar, piyasadaki en iyi gözeneksiz malzemelerden yapıldıkları için güzel bir yatırımdır. Kuvars tezgahlar esneklikleri nedeniyle popülerdir, bu da onları çatlaklara karşı daha az duyarlı hale getirir. Peki kuvarsı nasıl yeniliyorsunuz? Pekala, buff!

Kuvars Yenileme: Adım 1

Nemli bir sünger alın ve küçük bir kuvars temizleyiciyle kurulayın. Temizleyiciyi eşit şekilde dağıtmak için süngeri ovalayın, ardından tezgahın yüzeyini silmek için kullanın. Bu adım, gerçek cilalama başlamadan önce herhangi bir birikimin temizlenmesine yardımcı olur.

Kuvars Yenileme: Adım 2

Tezgahın üzerine temiz, ılık su püskürtün, ardından nemi temizlemek için yumuşak bir bez kullanın.

Kuvars Yenileme: Adım 3

Kuvars tezgahın yüzeyini ovmak için yumuşak bir bez kullanın. Tüy bırakmayan bir bez kullandığınızdan emin olun. Tüm yüzeyi parlatmak için ileri geri hareket kullanın. Kuvartz üzerindeki yenilenmiş parlaklığı fark edene kadar bunu birkaç kez yapın.

Granit Tezgah Nasıl Yenilenir

Granit tezgahlar şu anda tüm öfke olabilir, ancak donuk bir granit tezgah hayır-hayır. Granit tezgahlar şık, son derece dayanıklı ve çok az bakım gerektirir, ancak çoğu malzeme gibi granit de zamanla aşındırma ve hasara karşı hassastır. Granit tezgahlarınızı yenilemek için bir profesyonel aramanız gerekebilir, ancak çoğu durumda sorunu kendi başınıza çözmek mümkündür. Granit Sezartaşı tezgahınızı yenilemenin dört yolu aşağıdadır.

Aseton Tedavisi

Donuk bir granit tezgah, pislik, gres, yağ ve diğer kalıntıların birikmesinden kaynaklanabilir. Sabun ve deterjan, birikmeyi parçalayacak kadar güçlü olmayabilir. Yumuşak bir bez alın ve etkilenen bölgelere aseton uygulamak için kullanın. Hafifçe fırçalayın ve ardından asetonu ılık suyla durulayın.

Granit Tezgah Parlatma Tozu

Granit parlatma tozu, yüzey aşındırma ve ışığın neden olduğu donukluğun giderilmesinde çok etkilidir. Toz, granit tezgahlarınızı tamamen yenilenmiş bırakarak lekeleri, sığ çizikleri ve kalıntıları gidermeye yardımcı olur. Toz su ile karıştırılır ve elde edilen macun bir keçe ped kullanılarak granit üzerine sürülür. Bazı parlatma tozlarının koyu granit için daha iyi olduğunu, diğerlerinin ise açık granit için önerildiğini unutmayın.

Yeniden mühürle

Granit nispeten dayanıklı bir kaplama tezgahı malzemesi olsa da, dolgu macunu tekrar tekrar kullanıldığında kazınabilir. Çoğu durumda, bu granitin yeniden kapatılmasıyla çözülebilir. Farklı granit türleri farklı dolgu macunu türleri gerektirir, bu nedenle satın almadan önce üreticinize danıştığınızdan emin olun. Sızdırmazlık maddesine sahip olduğunuzda, yüzeyi iyice temizleyerek başlayın. Sızdırmazlık maddesini uygulamak için bir bez kullanın ve tamamen kurumaya bırakın. Maksimum koruma için en fazla üç kat daha eklemekten çekinmeyin. Ayrıca proaktif olabilir ve granit tezgahınızı yıllık olarak yeniden kapatmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Tamirat

Kötü solmuş bir granit tezgah, genellikle asidik maddeler nedeniyle derin aşındırma belirtisidir. Aşındırma, cilalama veya yeniden cilalama yoluyla etkili bir şekilde temizlenebilir. Bu en iyi özel ekipman kullanılarak ve bir profesyonel tarafından yapılır.