Parke Bakımı

Abone Ol 
tarafından
48
Parke Bakımı

Evlerinde parke döşemeye sahip olan ev sahipleri, tam avantajlarıyla gösterildiklerinde ve uygun şekilde bakıldıklarında ne kadar çarpıcı görünebileceklerini bilirler. Jack Frost zaten topuklarımızı kıstırırken, ister ahşaptan olsun ister başka bir tedarikçiden olsun, parke döşemenize nasıl bakacağınızı bilmek önemlidir. Bunun nedeni, ahşap döşemenin, Noel ağacınız gibi olası tetikleyicileri bile içeren sıcaklık ve nem değişikliklerine yanıt olarak sıklıkla küçülebilmesi veya genişleyebilmesidir!

Esasen bakım ipuçları

Ahşap döşeme, yıl boyunca en iyi şekilde görünmesini sağlamak için basit ama düzenli bakım gerektirir. Yine de, her mevsim kendi başına birkaç ek zorluk getirir ve kış farklı değildir. Havanın değişmesiyle kışın geldiğini biliyoruz. Düşen sıcaklıklar üzerimizde zor geliyor ama hava, doğrudan ve dolaylı olarak parke zeminlerimizde daha da zor olabilir. Ayakların getirdiği çamur, buz, kar, kir artıkları ve yol tuzu karışımı zeminlerinize zarar verebilir ve bu da bükülme, boşluk ve renk bozulmasına neden olabilir.

Bununla birlikte, bu zorluklar biraz bilgi ve öngörü ile kolayca aşılabilir, bu nedenle kışın parke döşemenize bakmanıza yardımcı olacak en iyi 5 ipucu.

Dışarının mümkün olduğunca içeriye ulaşmasını önlemek için ön ve arka kapınıza sert kıllı bir karşılama matı takmanız faydalı olacaktır. Buna ayakkabıların, ıslak giysilerin çıkarılması ve evcil hayvan pençelerinin silinmesi de dahildir. Ayakkabıların parke zeminli bir odada tutulması gerekiyorsa, ayakkabılar ve botlar için su geçirmez plastik bir tepsinin (minderli paspas üzerine yerleştirilmiş) takılması zemini kir ve nemden koruyacaktır.

Kış, evimizdeki ısıtmayı arttırdığımız ve daha uzun süre açık tuttuğumuz zamandır. Bununla birlikte, ısıyı çok yükseğe çıkarmak, evinizdeki havayı aşırı kurutabilir ve zemini döndürebilir; küçülmeye ve çirkin çatlaklara neden olur. Fazladan bir süveter takmak istemiyorsanız, bir nemlendirici veya stratejik olarak yerleştirilmiş su kapları takmayı düşünün (dökülmemelerini sağlayın!) dengeyi doğru kurmanıza yardımcı olmak için.

Evinizde bir dökülme varsa – ister su ister bir olsun, hemen emmek için kuru veya hafif nemli bir bez veya paspas kullanın. Aşırı ıslanmamak veya buharlı temizleyiciler kullanmamak önemlidir, çünkü bu daha fazla zarar verecektir. Ahşap, üzerindeki ve evinizin havasındaki neme bağlı olarak büzülür ve genişler ve bu da bölünmeye, çatlamaya ve boşluğa neden olabilir.

Parke döşemenizi temiz tutmaya ve en iyi şekilde görünmeye yardımcı olmak için her gün süpürün ve ayda en az bir kez (özellikle kış mevsiminde) iyi bir zemin temizleyici kullanın. Zemini her 3-5 yılda bir yeni bir kat ahşap kaplama ile kaplamayı unutmayın.

Bunları zaten kullanmıyorsanız, mobilya pedlerinin takılması, etrafta bir değişiklik yapmak istediğinizde parke döşemenizin çizilmesini önleyecektir. Önleme her zaman tedaviden daha iyidir!

Yukarıdaki beş basit ipucunu takip ederek, parke zeminli herhangi bir ev sahibi, en sert kış mevsiminde bile zeminini koruyabilecektir. Aynı zamanda doğrudur (ve pek çok ev sahibi bunu fark etmez), sıcaklık en soğuk olduğunda ahşap döşemenin takılması ahşabın daha sonra boşluk bırakmasını engeller. Bu nedenle, ahşap döşemeyi kurmayı veya değiştirmeyi düşünüyorsanız, bunu yapmak için en iyi zaman soğuk mevsimdir!