Tuval Çerçeve

Abone Ol 
tarafından
106
Tuval Çerçeve

Tuval Çerçeveleme: Bilmeniz gereken 4 şey

Süslenmemiş bir tuvale çerçeve eklemek, duvara uygunluğunu artırır. Değerli bir aile fotoğrafı veya kalbinize yakın birinden hediye olarak aldığınız bir sanat eseri olsun, üzerinde ne varsa gerçekten değer verdiğinizi gösterir. En değerli anılarınızı ve sanat eserlerinizi sergilemenin harika bir yoludur.

Bu kısa kılavuzda, tuval çerçeveleri ve çerçeveleme hakkında bilmeniz gereken en önemli şeylerden bazılarını size anlatacağız.

  • Tuval Çerçevelerinin Türleri Nelerdir?

Hazır kanvas çerçeveler, sanatı önceden gerilmiş tuvallerde yapan veya satın alan birçok kişi için uygun bir seçenektir. Tuvaller standart boyutlarda olduğundan, herhangi bir parça için bir çerçeve bulmak, bir çerçeve mağazasına veya bir sanat malzemeleri mağazasına girmek kadar kolaydır. Bu çerçevelerin genellikle sırtı açıktır ve kanvas oluklar ve klipslerle yerinde tutulur. Seri üretildikleri için kanvas çerçeveler de çeşitli formatlarda gelir ve genellikle aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli tasarım ve stiller bulunur.

Öte yandan, özel kanvas çerçeveler, parçanız standart olmayan bir boyut veya şekildeyse veya onu ısmarlama, türünün tek örneği bir yaratımda barındırmak istiyorsanız gitmenin yoludur. Bunun için parçayı, çerçeve için kullanılacak boyut, tasarım ve malzemelerle ilgili size çeşitli seçenekler sunabilecek profesyonel bir kanvas çerçeveciye getirmeniz gerekecek. Ayrıca, tuvalde yer alan sanatı veya resmi vurgulamak için en iyi kompozisyon hakkında uzman rehberliği alacaksınız.

  • Tuvaller Nasıl Çerçevelenir?

Tuvalleri çerçevelemek söz konusu olduğunda profesyonel çerçevecilerin genellikle kullandığı iki temel teknik vardır. Birincisi, tuvali endüstride sedye çubuğu olarak adlandırılan bir çerçevenin etrafına germektir. Bu, öncelikle tuval üzerine sanat için kullanılan ve eserin süslemesiz sergilenmesini sağlayan asırlık bir yöntemdir. Sanat eserlerinin sergilenmesi söz konusu olduğunda galerilerin de tercih ettiği yöntemdir.

İkinci teknik, tuvali bir ahşap tahta veya köpük çekirdeğe düz bir şekilde yapıştırmayı ve dış kenarın etrafına bir çerçeve yerleştirmeyi içerir. Bu yöntem genellikle görüntülenecek tuvalin kalitesi düşük olduğunda veya yırtılmış veya hasar görmüşse kullanılır. Tuval gerilemeyecek kadar zayıfsa veya resmin dışında bir sedye çubuğunun etrafına sarılacak kadar yoksa, bir çerçeveci onu boyuta indirmeyi ve bunun yerine ahşap bir tahtaya veya köpük çekirdeğe yapıştırmayı tercih edebilir, böylece iş hala sergilenebilir.

  • Tuval Çerçeveleme

Tuval çerçeveleme için fiyatlandırma, tuvalin boyutu veya kullanılan sedye çubuğunun kalitesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Müşteri, tuval çerçevesine ek olarak sanat eseri veya fotoğraf için dekoratif bir çerçeve seçerse ek maliyetler doğabilir.

Tuval için kaliteli ve uygun boyutta gergi çubuklarıyla başlamak her zaman iyi bir fikirdir. Tuvalinizi çerçevelemenin ne kadara mal olacağına dair doğru bir fiyat teklifi almak için düz bir şekilde yayın ve genişlik ve yükseklik ölçümlerini alın. Daha sonra boyutları yerel çerçevecinize bildirin.

  • Tuval Çerçevelemenin Faydaları Nelerdir?

Görsel sanat görülmek içindir. Köşeye yuvarlanan, toz toplayan bir resim veya fotoğraf birincil işlevini yerine getirmiyor. Bir tuvali çerçevelediğinizde, onu özenle ve değerle doldurursunuz. Tuvalinize uygun miktarda zaman ve dikkat ayıracak bir çerçeveci tarafından uygun şekilde yapıldığında, resminiz veya fotoğrafınız asla bükülmez, eğilmez veya gerginliğini kaybetmez.

İster hazır kanvas çerçevelerle, ister gergi çubukları kullanarak kanvas çerçeveyle veya ahşap tahta veya köpük çekirdek kullanarak kanvas çerçeveyle gidin, parçanın uzun ömürlülüğünden emin olabilirsiniz. Tuval çerçeveleme, sevgili anılarınızın veya sanat eserinizin gelecek yıllar boyunca izlenebilmesini ve keyfini çıkarabilmesini sağlar.